Під час гірськолижного сезону у багатьох постає питання вибору гірськолижного
спорядження. Сьогодні ми розглянемо основні критерії вибору спорядження, що
будуть корисними як новачкам, так і досвідченим лижникам. І це однозначно допоможе вам під час нашого туру в Буковель на закриття сезону в березні!
1. Вибір гірськолижних черевиків
Починати підбір спорядження потрібно саме з взуття. Спочатку навіть краще купити свої черевики, а лижі і палиці брати в прокат. Черевики бажано брати нові, тому що вживані зазвичай вже мають сліди деформації внутрішнього черевика чужої ноги. Черевики відрізняються жорсткістю.
Жорсткість вказується в назві моделі: від 7 до 12. Мала жорсткість, до 8, для початківців. Такий черевик буде комфортним, але він погано передає зусилля від ноги лижника до лижі.
Середня жорсткість - від 8 до 10. На нашу думку, більшість має орієнтуватися саме на ці моделі, адже вони комфортні і непогано передають зусилля від ноги до лижі. Однак на великій швидкості і при агресивному катанні такий черевик може і не забезпечити ідеальний контакт.. Велика жорсткість - більше 10 підходить для спортсменів і експертів.
Для катання по горбах та цілині велика жорсткість черевика не потрібна. А ось для карвінгу краще брати моделі жорсткіші.
2. Лижі
При виборі лиж для початківців необхідно врахувати наступні критерії:
Вид лиж в залежності від місця
і стилю катання - тут найбільш пошириними є карвінгові лижі, які кращі для навчання ( підходять тільки для підготовлених схилів) і
універсальні лижі (підходять як для підготовлених схилів, так і для цілини)
Довжина лиж в залежності від росту і ваги лижника
· Основна формула розрахунку довжини лиж для новачка дуже проста. Від зросту у чоловіків віднімається 5-10, а у жінок 10-15 сантиметрів. Для новачків краще перестрахуватися і відняти більше - 20 сантиметрів. А новачки, які вже мають певний досвід, можуть дозволити собі вибрати лижі рівні по довжині їх росту (доцільно для універсальних лиж). При великій вазі (90 і більше кілограм) лижі беруться на 5-10 сантиметрів довші (доцільно для універсальних лиж), для карвінгових лиж +/- ріст лижника.
· Чим гірше підготовлений схил для катання, тим більше потрібна довжина лиж.
· Чим жорсткіше лижа, тим менше може бути її довжина.
· Коротка лижа легша і більш маневрена, довга - стійкіша.
· При виборі довжини враховуються всі ці фактори, причому головні з них - не зріст, а вага лижника і агресивність його катання.
Жорсткість.
· Це здатність лижі не гнутися і не скручуватися. У різних виробників різна шкала твердості, найчастіше це цифри від 6 до 12.
· Простіше за все враховується вага лижника, якщо вага 80 кг, значить беруть лижу з жорсткістю 8.
· У зовсім поганих лиж жорсткість не вказується спеціально, а у деяких виробників жорсткість моделей досить хитро написана, або ж зашифрована.
· М"яка лижа входить в поворот на меншій швидкості і при меншій завантаженні, жорстка входить важче, але тримає надійніше.
· Якщо початківець вирішив поскупитися і взяти лижу з дуже великою жорсткістю, то кататися на ній йому буде важко - лижа буде погано входити в поворот, а на виході з повороту прагнути викинути їх нього лижника.
· З жорсткістю пов"язано і така властивість лижі, як здатність гасити коливання, що виникають в лижі при швидкій їзді через нерівності рельєфу. Зазвичай, чим жорсткіше лижа, тим краще вона гасить коливання.
Радіус повороту
·
Зазвичай це цифра від
10 до 20 метрів. Чим менше цифра, тим швидше лижі повертають.
· Для початківців краще підійдуть лижі середнього радіусу, 14-16.
Геометрія лижі.
·
Це ширина лижі на
носі, талії і п"ятці.
· Лижі з широким носком легше входять в поворот, і більш всюдихідні, а вузький носок полегшує перекантування.
· Широка п”ята гірше скидається в кінці повороту і тому додає прискорення, а вузька прощає помилки і дозволяє скидати п"яту. У лиж для підготовлених схилів зазвичай талія до 68мм, універсальні лижі мають талію 68-75мм, а лижі для цілини - більше 75 мм.
3. Вибір гірськолижних палиць
При виборі довжини палицю потрібно перевернути вістрям вгору і взяти її за вістря, впираючись кулаком в кільце, а ручку палиці поставити на підлогу. Між палицею і передпліччям повинен бути прямий кут.
4.Вибір гірськолижних кріплень
Гірськолижні кріплення призначені для відстібання лижі від черевика при падінні. Неправильне налаштування кріплень може призвести до важкої травми.
На будь-якій моделі гірськолижних кріплень будь-якого виробника є шкала. Найпоширеніша шкала - з цифрами від 3 до 9. Цифри означають зусилля розкриття кріплень в десятках кілограмів, тобто це зусилля можна виставити від 30 до 90 кг. Початківцям рекомендується виставляти цифру на 1-2 менше
Сподіваємось наші поради зможуть допомогти вам у вирішенні питання вибору спорядження, та навчитись правильно кататись на лижах. Слідкуйте за нашими майбутніми статтями у тревел блозі, та приєднуйтесь до найближчого туру в Буковлель - 8-11 березня.